Catholic Transcript Magazine of the Roman Catholic Archdiocese of Hartford Connecticut

Friday, April 20, 2018

The Most Reverend Henry J. Mansell, D.D., has made the following appointments:

Reverend James F. Pilon from Temporary Administrator, St. Luke, Hartford, to Retirement. Effective November 1, 2009.

Reverend A. Waine Kargul from Chaplain, St. Joseph Residence, Enfield, to Temporary Administrator, St. Luke, Hartford. Effective November 1, 2009.

Reverend Lech Kuna from Parochial Vicar, Holy Cross, New Britain, to Chaplain, St. Joseph Residence, Enfield. Effective November 1, 2009.

Deacon Art Miller from Deacon, St. Michael, St. Justin, and Sacred Heart, Hartford, to Leave of Absence from parish diaconal responsibilities while continuing as Director of the Office for Black Catholic Ministries and Director of Campus Ministries at Capital Community College. Effective November 4, 2009.

Reverend Edward S. Jaksina to one-year extension, Pastor, Good Shepherd, Seymour. Effective November 5, 2009.

Reverend Thomas R. Mitchell from Leave of Absence to Temporary Parochial Vicar, St. Patrick, Farmington. Effective November 9, 2009.

Reverend Ivan Dario Ramirez, New to the Archdiocese, Customary priestly faculties granted, while attending the English Language Institute at the University of Hartford, with residence at St. Thomas Seminary, Bloomfield. Effective November 11, 2009.

Reverend William L. Burns from Retired Priest in Residence, St. Lawrence O’Toole, Hartford, to Retired Priest in Residence, St. James, Manchester. Effective November 20, 2009.

Reverend Donald Anyagwa from Parochial Vicar, St. Mary, New Britain, to Temporary Parochial Vicar, Basilica of the Immaculate Conception, Waterbury. Effective November 20, 2009.

Reverend John Kuzhikottayil, S.D.B., from Parochial Vicar, St. Mary, Branford, to Temporary Administrator, St. Mary, Branford. Effective November 30, 2009.

– Msgr. John J. McCarthy, Chancellor

November 24, 2009