Catholic Transcript Magazine of the Roman Catholic Archdiocese of Hartford Connecticut

Wednesday, February 21, 2018

The Most Reverend Henry J. Mansell, D.D., has made the following appointments:

Reverend Christopher Brackett, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Julio Marti, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Walter Shu, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Andreas Kramarz, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Christopher O’Connor, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Edward McIlmail, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Peter Hopkins, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Daniel Brandenburg, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Shane Johnson, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Oscar Capilla, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Joseph Burtka, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Michael Brisson, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Owen Kearns, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Tarcisio Samaniego, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Kevin Meehan, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Joseph Brickner, L.C., Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Anthony Sortino, L.C.,  Renewal of Priestly Faculties.* Effective January 1, 2010.

Reverend Robert J. Grant  from Parochial Vicar, St. Thomas, Thomaston, to Administrator, St. Thomas, Thomaston. Effective February 1, 2010.

Reverend Emilio P. Padelli from Pastor, St. Catherine, Broadbrook, and St. Philip, East Windsor, to Retirement, with title of Pastor Emeritus of St. Catherine, Broad Brook, and St. Philip, East Windsor. Effective February 1, 2010.

Reverend Henry P. Cody, One-year extension as Pastor, St. Timothy, West Hartford. Effective February 2, 2010.

Reverend Mr. Anton Miranda from Holy Apostles College and Seminary, Cromwell, to Parochial duties at St. Thomas, Southington. Effective February 2, 2010.

Deacon Arthur Miller to Deacon, St. Michael, Hartford, and St. Justin, Hartford, in addition to duties as Director of the Office for Black Catholic Ministries, and Director of Campus Ministries at Capital Community College. Effective February 4, 2010.

Deacon Ronald R. Daigle from Leave of Absence to Deacon, St. Dunstan, Glastonbury. Effective February 5, 2010.

Reverend Janusz Kukulka from Administrator, St. Mary, Derby, to Incardination in the Archdiocese of Hartford and Pastor, St. Mary, Derby. Effective February 5, 2010.

Reverend Samuel Seyd from Pastoral Ministry, St. Francis of Assisi, Naugatuck, to Parochial Vicar, St. Thomas the Apostle, West Hartford. Effective February 12, 2010.

Deacon John McKaig, One-year extension as Deacon, St. John Fisher, Marlborough. Effective February 12, 2010.

Reverend Orlando Ruiz, O.F.M., New to the Archdiocese, to Parochial Vicar, St. Joseph, Winsted. Effective February 15, 2010.

Deacon Adolfo Carrero from Deacon, St. Mary, New Britain, to Deacon, St. Peter, Hartford. Effective February 27, 2010.

Reverend Thomas A. Flower to Medical Leave of Absence. Effective February 27, 2010.

Reverend Edward Tissera from Parochial Vicar, St. Patrick, Waterbury, and St. Joseph, Waterbury, to Temporary Parochial Vicar, St. Bernard, Tariffville. Effective February 27, 2010.

– Msgr. John J. McCarthy, Chancellor

Effective February 23, 2010

* Priests who are not incardinated in the Archdiocese of Hartford must request permission from the Archbishop to minister here; i.e. they request faculties. Such faculties are typically granted for a one year period and can be renewed upon request.