Catholic Transcript Magazine of the Roman Catholic Archdiocese of Hartford Connecticut

Thursday, April 26, 2018

The Most Reverend Henry J. Mansell, D.D., has made the following appointments:

Reverend Edward Warnakulasuriya to Temporary Administrator, St. Bernard, Tariffville. Effective May 12, 2010.

Reverend Jonah Francis Pollock, O.P., new to the Archdiocese, to Parochial Vicar, St. Mary, New Haven, Effective June 1, 2010.

Deacon Anthony P. Solli reappointed Deacon, St. Barnabas, North Haven. Effective June 1, 2010.

Deacon Leo R. LaRocque reappointed Deacon, Blessed Sacrament and Our Lady of Peace Parishes, East Hartford. Effective June 1, 2010.

Deacon Harold John Hoffman Jr. reappointed Deacon, St. Mary, Milford. Effective June 1, 2010.

Deacon Robert D. Gordon reappointed Deacon, St. John the Evangelist, Watertown. Effective June 1, 2010.

Deacon Leo Conard III reappointed Deacon, Immaculate Conception and St. Casimir Parishes, Terryville. Effective June 1, 2010.

Deacon Frank J. Bevvino reappointed Deacon, St. Augustine, Seymour. Effective June 1, 2010.

Deacon John H. Charles reappointed Deacon, Immaculate Heart of Mary, Harwinton. Effective June 1, 2010.

Reverend Robert J. Grant from Administrator, St. Thomas, Thomaston, to Pastor, St. Thomas, Thomaston. Effective June 4, 2010.

Reverend Mathew T. Kappalumakkel from Temporary Administrator, Our Lady of Perpetual Help, Washington Depot, and St. Patrick, Roxbury, to Pastor, Our Lady of Perpetual Help, Washington Depot, and St. Patrick, Roxbury. Effective June 4, 2010.

Deacon Paul Iadarola, one-year extension as Deacon, St. Margaret, Waterbury. Effective June 7, 2010.

Reverend Gustavo Lopez from Parochial Vicar, Torrington Cluster, to Parochial Vicar, St. Mary and St. Ann Parishes, New Britain. Effective June 15, 2010.

Deacon Leonard R. Lewandoski from Deacon, St. Stanislaus, Bristol, to Retirement. Effective June 16, 2010.

Deacon Robert J. Brunell from Deacon, St. Aedan and St. Brendan Parishes, New Haven, to Deacon, Blessed Sacrament, Hamden. Effective June 19, 2010.

Deacon Thomas J. Clifford from Deacon, St. Hedwig and St. Mary Parishes, Union City, to Deacon, St. Francis Xavier, Waterbury. Effective June 19, 2010.

Deacon Kenneth DosSantos from Deacon, St. Thomas of Villanova, Goshen, to Deacon, St. Thomas, Thomaston. Effective June 19, 2010.

Deacon Richard Hamel, Newly Ordained Deacon, to St. Matthew, Forestville. Effective June 19, 2010.

Deacon Alexander Lopez, Newly Ordained Deacon, to Sacred Heart, Waterbury. Effective June 19, 2010.

Deacon Edwin Lopez, Newly Ordained Deacon, to St. Margaret, Waterbury. Effective June 19, 2010.

Deacon Roberto Lugo, Newly Ordained Deacon, to Blessed Sacrament and St. Anne Parishes, Waterbury. Effective June 19, 2010.

Deacon John R. Maffeo from Deacon, St. Anthony of Padua, Litchfield, to Deacon, St. Thomas of Villanova, Goshen. Effective June 19, 2010.

Deacon James McCluskey from Deacon, St. Anthony, Bristol, to Deacon, St. Matthew, Forestville. Effective June 19, 2010.

Deacon Ernest Pagliaro, Newly Ordained Deacon, to St. Francis of Assisi, Naugatuck. Effective June 19, 2010.

Deacon Joseph Ryzewski from Deacon, Blessed Sacrament, Hamden, to Deacon, St. Aedan and St. Brendan Parishes, New Haven. Effective June 19, 2010.

Deacon Richard D. Santos from Deacon, St. Brigid, West Hartford, to Deacon, Sacred Heart, Bloomfield. Effective June 19, 2010.

Deacon Michael P. Szumigala from Deacon, St. Matthew, Forestville, to Deacon, St. Stanislaus, Bristol. Effective June 19, 2010.

Deacon Clifford E. Thermer, Newly Ordained Deacon, to St. Patrick, Farmington. Effective June 19, 2010.

Deacon Michael Torres, Newly Ordained Deacon, to St. Isaac Jogues, St. Mary, and St. Rose Parishes, East Hartford. Effective June 19, 2010.

Deacon Robert F. Wallin from Deacon, St. John of the Cross, Middlebury, to Deacon, St. Lucy and Our Lady of Lourdes Parishes, Waterbury. Effective June 19, 2010.

Deacon Michael Walsh, Newly Ordained Deacon, to St. John of the Cross, Middlebury. Effective June 19, 2010.

Deacon Michael Ward, Newly Ordained Deacon, to St. Jerome and St. Maurice Parishes, New Britain. Effective June 19, 2010.

Deacon Joseph M. Regan from Deacon, St. Margaret, Madison, to Retirement. Effective June 22, 2010.

Reverend Roland M. LaPlante from Pastor, Holy Angels, South Meriden, to Retirement, Pastor Emeritus, Holy Angels, South Meriden. Effective June 30, 2010.

Reverend Lawrence S. Symolon from Pastor, St. George, Guilford, to Pastor, Holy Angels, South Meriden. Effective June 30, 2010.

Reverend John Kuzhikottayil, S.D.B., from Parochial Vicar, St. Mary, Branford, to Temporary Administrator, St. George, Guilford. Effective June 30, 2010.

Reverend Arthur J. DuPont from retirement to Temporary Administrator, St. Gregory the Great, Bristol. Effective June 30, 2010.

Reverend Ivan Ramirez from ESL Program, University of Hartford, to Parochial Vicar, St. Isaac Jogues, St. Mary, and St. Rose Parishes, East Hartford. Effective June 30, 2010.

Reverend Joseph Moonnanappallil from Parochial Vicar, St. Paul, Glastonbury, to Parochial Vicar, St. James and Assumption Parishes, Manchester. Effective June 30, 2010.

Reverend Joseph T. Kaminsky from Pastor, Resurrection, Wallingford, to Retirement, Pastor Emeritus, Resurrection, Wallingford. Effective June 30, 2010.

Reverend John J. Georgia from Pastor, St. Gregory the Great, Bristol, to Pastor, Resurrection, Wallingford. Effective June 30, 2010.

Reverend Ronald R. Yelle from Pastor, St. Therese, Granby, to Retirement, Pastor Emeritus, St. Therese, Granby. Effective June 30, 2010.

Reverend Thomas E. Ptaszynski from Administrator, St. Frances Cabrini, North Haven, to Pastor, St. Therese, Granby. Effective June 30, 2010.

Reverend David W. Lonergan from Co-Pastor, Corpus Christi and Sacred Heart Parishes, Wethersfield, to Retirement, Co-Pastor Emeritus, Corpus Christi and Sacred Heart Parishes, Wethersfield. Effective June 30, 2010.

Reverend Thomas B. Campion from Co-Pastor, Corpus Christi and Sacred Heart Parishes, Wethersfield, to Pastor, Corpus Christi and Sacred Heart Parishes, Wethersfield. Effective June 30, 2010.

Reverend Thomas J. Kelly to Parochial Vicar, Holy Infant, Orange. Effective June 30, 2010.

Reverend Donald Anyagwa from Parochial Vicar, Immaculate Conception, Waterbury, to Parochial Vicar, St. Therese, North Haven. Effective June 30, 2010.

Reverend Marcin P. Pluciennik to part-time Catholic Chaplain, East Catholic High School, Manchester, in addition to duties as Parochial Vicar, St. Bridget and St. Bartholomew Parishes, Manchester. Effective June 30, 2010.

Reverend Honore Kombo from Parochial Vicar, St. James, Manchester, to Parochial Vicar, St. John of the Cross, Middlebury. Effective June 30, 2010.

Reverend Timothy A. Meehan to Temporary Administrator, St. Frances Cabrini, North Haven, in addition to duties as Pastor, St. Therese, North Haven. Effective June 30, 2010.

 

– Msgr. John J. McCarthy, Chancellor

June 22, 2010