Catholic Transcript Magazine of the Roman Catholic Archdiocese of Hartford Connecticut

Sunday, June 24, 2018

The Most Reverend Henry J. Mansell, D.D., has made the following appointments:

Reverend John Kyere, New to the Archdiocese, to Parochial Vicar, St. Mary, St. Isaac Jogues, and St. Mary Parishes, East Hartford, and Chaplain to the Ghanaian Community. Effective August 1, 2010.

Reverend Monsignor Vittorio Guerrera from Holy Family, Enfield, to Administrator, St. Gregory the Great, Bristol. Effective August 2, 2010.

Reverend Juan-Diego Brunetta, O.P., Reappointed to the Presbyteral Council. Effective August 6, 2010.

Reverend David C. Carey Reappointed to the Presbyteral Council. Effective August 6, 2010.

Reverend Jack Hoak, O.F.M., Reappointed to the Presbyteral Council. Effective August 6, 2010.

Reverend James A. Shanley from Pastor, Our Lady of Pompeii, East Haven, to Pastor, St. George, Guilford. Effective August 10, 2010.

Deacon Thomas F. Johnson from Deacon, St. Maria Goretti, Wolcott, to Deacon, Church of the Epiphany, Cheshire. Effective August 10, 2010.

Deacon Kevin M. Monahan to Campus Ministry Office, University of Hartford, in addition to duties as Deacon, St. Thomas the Apostle, West Hartford. Effective August 12, 2010.

Reverend Edward Warnakulasuriya (Tissera) from Temporary Administrator, St. Bernard, Tariffville, to Administrator, St. Bernard, Tariffville. Effective August 13, 2010.

Reverend Noel Danielewicz, O.F.M. Conv., New to the Archdiocese, to Chaplain, Felician Sisters Provincial House, Enfield. Effective August 15, 2010.

Reverend Robert Schlageter, O.F.M. Conv., New to the Archdiocese, to Pastor, St. Paul, Kensington. Effective August 15, 2010.

Reverend Raymond Borkowski, O.F.M. Conv., New to the Archdiocese, to Parochial Vicar, St. Paul, Kensington. Effective August 15, 2010.

Reverend Jerzy Auguscik, O.F.M. Conv., from Chaplain, Felician Sisters Provincial House, Enfield, to Parochial Vicar, Sacred Heart, New Britain. Effective September 1, 2010.

Reverend Thomas J. Barry to Sabbatical (September 1-December 15). Effective September 1, 2010.

Reverend Honore Kombo from Parochial Vicar, St. John of the Cross, Middlebury, to Temporary Administrator, St. John of the Cross, Middlebury. Effective September 1, 2010.

Reverend Richard Bollea to Temporary Administrator, Our Lady of Loreto and St. Stanislaus Parishes, Waterbury, in addition to duties as Chaplain at Waterbury Hospital and Coordinator of the Hospital Apostolate. Effective September 1, 2010.

Reverend Joseph J. Cretella from Parochial Vicar, Corpus Christi and Sacred Heart Parishes, Wethersfield, to Parochial Vicar, Torrington Cluster of Roman Catholic Parishes. Effective September 1, 2010.

Reverend Monsignor Thomas M. Ginty from Pastor, Our Lady of Loreto and St. Stanislaus Parishes, Waterbury, to Pastor, St. Matthew, Forestville. Effective September 1, 2010.

Monsignor Charles B. Johnson from Retirement to Director of the Mission Office. Effective September 1, 2010.

Reverend Sebastian Kochupurackal, C.M.I., from Parochial Vicar, Our Lady of Mercy, Plainville, to Parochial Vicar, St. Gregory the Great, Bristol. Effective September 1, 2010.

Reverend John L. Lavorgna from Parochial Vicar, Torrington Cluster of Roman Catholic Parishes, to Administrator, Our Lady of Pompeii, East Haven. Effective September 1, 2010.

Reverend James Richardson, S.C., from Parochial Vicar, Sacred Heart, New Haven, to Parochial Vicar, Most Holy Trinity, Wallingford. Effective September 1, 2010.

Reverend Joseph Savino-Gyimah from Parochial Vicar, St. Mary, St. Isaac Jogues, and St. Mary Parishes, East Hartford, and Chaplain to the Ghanaian Community to Parochial Vicar, Our Lady of Mercy, Plainville. Effective September 1, 2010.

Reverend Mark S. Suslenko to Temporary Administrator, Sacred Heart/Sagrado Corazón, Waterbury, in addition to duties as Pastor, St. Anthony, Prospect. Effective September 1, 2010.

Reverend Lawrence Parent, O.F.M., New to the Archdiocese, to Pastor, St. Francis Xavier, New Milford. Effective September 15, 2010.

– Msgr. John J. McCarthy, Chancellor

August 25, 2010