Catholic Transcript Magazine of the Roman Catholic Archdiocese of Hartford Connecticut

Tuesday, May 22, 2018

The Most Reverend Henry J. Mansell, D.D., has made the following appointments:

Reverend James F. Pilon from Retirement to Temporary Administrator, Mary Our Queen, Plantsville. Effective December 22, 2010.

Reverend Dennis Kolinski, S.J.C., Renewal of Priestly Faculties. Effective January 1, 2011.

Reverend Augustine A. Mangalath, Renewal of Priestly Faculties. Effective January 1, 2011.

Reverend Richard Okiria, Renewal of Priestly Faculties. Effective January 1, 2011.

Reverend Thomas Plathottam, C.S.T., Renewal of Priestly Faculties. Effective January 1, 2011.

Reverend A. Waine Kargul from Temporary Administrator, St. Luke, Hartford, to Administrator, St. Luke, Hartford. Effective January 5, 2011.

Reverend Grzegorz Jaworowski from Parochial Vicar, St. James, Manchester, and Assumption, Manchester, to Administrator, St. Jude, Derby. Effective January 17, 2011.

Reverend Honore Kombo from Temporary Administrator, St. John of the Cross, Middlebury, to Administrator, St. Augustine, Seymour. Effective January 17, 2011.

Reverend Nathaniel C. Labarda from Temporary Administrator, St. Augustine, Seymour, to Parochial Vicar, St. Mary, Milford. Effective January 17, 2011.

Reverend Paul R. Guido, O.F.M., from Pastor, St. Francis of Assisi, New Britian, to out of the Archdiocese. Effective January 18, 2011.

Reverend Lawrence R. Bock to Temporary Administrator, St. Francis of Assisi, New Britain, in addition to duties as Pastor, Holy Spirit, Newington, and Vicar of the Hartford Vicariate. Effective January 18, 2011.

Reverend Jerzy Auguscik, O.F.M. Conv., from Parochial Vicar, Sacred Heart, New Britain, to Parochial Vicar, St. Francis of Assisi, New Britain. Effective January 18, 2011.

– Msgr. John J. McCarthy, Chancellor

January 26, 2011