Catholic Transcript Magazine of the Roman Catholic Archdiocese of Hartford Connecticut

Tuesday, April 24, 2018

The Most Reverend Henry J. Mansell has made the following appointments:

Reverend Diego Albarracin: from Residence, St. Thomas Seminary, Bloomfield, to Parochial Vicar, Sacred Heart and St. Peter Parishes, Hartford. Effective December 1, 2011.

Reverend Mr. Alexander Avendano: from Newly ordained to Transitional Deacon, St. Thomas Seminary, Bloomfield. Effective December 3, 2011.

Reverend Mr. Didier Cardona: from Newly ordained to Transitional Deacon, St. Augustine, Hartford. Effective December 3, 2011.

Reverend Mr. Jorge Castro: from Newly ordained to Transitional Deacon, St. Bernard, Enfield. Effective December 3, 2011.

Reverend Mr. Mathieu Isaac: from Newly ordained to Transitional Deacon, St. Mary and St. Ann Parishes, New Britain. Effective December 3, 2011.

Reverend Mr. Andrés Mendoza: from Newly ordained to Transitional Deacon, St. Thomas Seminary, Bloomfield. Effective December 3, 2011.

Reverend Mr. Timothy Ryan: from Newly ordained to Transitional Deacon, St. Isaac Jogues, St. Mary, and St. Rose Parishes, East Hartford. Effective December 3, 2011.

Reverend Mr. Nicola Trân: from Newly ordained to Transitional Deacon, St. Lawrence O’Toole, Hartford. Effective December 3, 2011.

Reverend Edmund M. O’Brien: from Pastor, St. Adalbert, Enfield, to Retirement, Pastor Emeritus, St. Adalbert, Enfield. Effective December 8, 2011.

Reverend John G. Weaver: to Pastor, St. Adalbert, Enfield, in addition to duties as Pastor, St. Patrick, Enfield. Effective December 8, 2011.

Reverend Thomas B. Campion: from Pastor, Corpus Christi and Sacred Heart Parishes, Wethersfield, to Retirement, Pastor Emeritus, Corpus Christi and Sacred Heart Parishes, Wethersfield. Effective December 31, 2011.

Reverend Cyriac Maliekal: from Medical leave to Resume duties as Pastor, Christ the Redeemer, Milford. Effective January 1, 2012.

Reverend Cosmas Archibong: Renewal of priestly faculties. Effective January 1, 2012.

Reverend Gerald R. Biron, M.S.: Renewal of priestly faculties. Effective January 1, 2012.

Reverend Mark Bonsignore: Renewal of priestly faculties. Effective January 1, 2012.

Reverend Dennis Kolinski, S.J.C.: Renewal of priestly faculties. Effective January 1, 2012.

Reverend Augustine A. Mangalath: Renewal of priestly faculties. Effective January 1, 2012.

Reverend Elias Menuba: Renewal of priestly faculties. Effective January 1, 2012.

Reverend Thanh Nguyen: Renewal of priestly faculties. Effective January 1, 2012.

Reverend Thomas Plathottam: Renewal of priestly faculties. Effective January 1, 2012.

Reverend John Powers, C.P.: Renewal of priestly faculties. Effective January 1, 2012.

Reverend Robert Vujs, M.M.: Renewal of priestly faculties. Effective January 1, 2012.

Reverend Brian R. Sheridan, M.S.: from Outside the Archdiocese to Pastor, Our Lady of Sorrows, Hartford. Effective January 4, 2012.

Reverend James M. Donagher, M.S.: from Outside the Archdiocese to Parochial Vicar, Our Lady of Sorrows, Hartford. Effective January 4, 2012.

Reverend Henry A. Balchunas: from Pastor, St. Pius X, Wolcott to Retirement, Pastor Emeritus, St. Pius X, Wolcott. Effective January 8, 2012.

Reverend Kevin G. Donovan: from Pastor, St. Elizabeth, Branford, and St. Clare, East Haven, to Pastor, St. Pius X, Wolcott. Effective January 8, 2012.

Reverend Joseph J. Cretella: from Parochial Vicar, St. Bernard, Tariffville. To Administrator, St. Bernard, Tariffville. Effective January 10, 2012.

Reverend James J. Cronin: from Pastor, St. Mary, Milford to Retirement, Pastor Emeritus, St. Mary, Milford. Effective January 10, 2012.

Reverend Aidan N. Donahue: from Pastor, Sacred Heart, Bloomfield, to Pastor, St. Mary, Milford. Effective January 10, 2012.

Reverend Collins Anaeche: from Priest in residence, Sacred Heart, Southbury, to Administrator, Sacred Heart, Bloomfield. Effective January 10, 2012.

Reverend Bernard Palka, S.A.: from Outside the Archdiocese to Chaplain, Connecticut Department of Correction. Effective January 13, 2012.

Reverend Shawn T. Daly: from Pastor, St. Joseph and St. Mary Parishes, Meriden, to Pastor, Corpus Christi and Sacred Heart Parishes, Wethersfield. Effective January 22, 2012.

– Msgr. John J. McCarthy, Chancellor

December 28, 2011

*Priests who are not incardinated in the Archdiocese of Hartford must request permission from the Archbishop to minister here; that is, they request faculties.