Catholic Transcript Magazine of the Roman Catholic Archdiocese of Hartford Connecticut

Thursday, April 26, 2018

The Most Reverend Henry J. Mansell, D.D., has made the following appointments:

Reverend Zacharias Pushpanathan: from Temporary Administrator, St. Francis of Assisi, South Windsor, to Administrator, St. Francis of Assisi, South Windsor. Effective June 8, 2012.

Reverend Nathanial C. Labarda: from Temporary Administrator, St. Michael, Waterbury, to Administrator, St. Michael, Waterbury. Effective June 8, 2012.

Reverend Andrew J. Schmidt, O.P.: New to the Archdiocese, to Parochial Vicar, St. Mary, New Haven. Effective June 15, 2012.

Deacon Robert Joseph Barry: Newly ordained, St. Patrick, Farmington. Effective June 16, 2012.

Deacon Salvatore Francis Fusco: Newly ordained, to be assigned at a later date. Effective June 16, 2012.

Deacon Alan Albert Germain: Newly ordained, St. James and Assumption, Manchester. Effective June 16, 2012.

Deacon Peter Richard Hyde: Newly ordained, Roman Catholic Cluster of Parishes, Torrington. Effective June 16, 2012.

Deacon Edward Kwokn Kensah: Newly ordained, linked parishes of St. Isaac Jogues, St. Mary and St. Rose, East Hartford. Effective June 16, 2012.

Deacon Robert Allen Magnuson: Newly ordained, to St. Mary, Milford. Effective June 16, 2012.

Deacon John Francis Mordecai: Newly ordained, to Church of the Assumption, Woodbridge. Effective June 16, 2012.

Deacon Stephen Lawrence Savarese: Newly ordained, to St. John of the Cross, Middlebury. Effective June 16, 2012.

Deacon Mark Stevens: Newly ordained, to St. Bridget, Cheshire. Effective June 16, 2012.

Deacon Henry Joseph Szumowski: Newly ordained, to St. Catherine, Broad Brook, and St. Philip, East Windsor. Effective June 16, 2012.

Deacon James Francis Tanguay: Newly ordained, to St. Mary, Newington. Effective June 16, 2012.

Deacon Richard Joseph Wisniewski: Newly ordained, to St. Stanislaus, Bristol. Effective June 16, 2012.

Reverend James Richardson, S.C.: from Parochial Vicar, Most Holy Trinity, Wallingford, to Parochial Vicar, St. Rose of Lima, Meriden. Effective June 18, 2012.

Reverend Joseph T. Devine: from Pastor, St. Lawrence O’Toole, Hartford; to Pastor, St. Rose of Lima, Meriden. Effective June 25, 2012.

Reverend Frank J. Matera: from Faculty, Catholic University of America, Washington, D.C., to Pastor, St. Mary, Simsbury. Effective June 29, 2012.

Reverend Arthur J. Audet: from Pastor, St. John Fisher, Marlborough, to Retirement, Pastor Emeritus, St. John Fisher, Marlborough. Effective June 30, 2012.

Reverend Peter S. Dargan: from Pastor, Holy Infant, Orange, to Retirement, Pastor Emeritus, Holy Infant, Orange. Effective June 30, 2012.

Reverend Eugene J. Charman: from Pastor, St. Thomas Becket, Cheshire, to Pastor, Holy Infant, Orange. Effective June 30, 2012.

Reverend John M. Cooney: from Pastor, St. John the Evangelist, Watertown, to Retirement, Pastor Emeritus, St. John the Evangelist, Watertown. Effective June 30, 2012.

Reverend Richard P. Okiria: from Administrator, St. Patrick and St. Joseph Parishes, Waterbury, to Pastor, St. John the Evangelist, Watertown. Effective June 30, 2012.

Reverend Norman L. Brockett: from Chaplain, St. Mary Home, West Hartford, to Pastor, St. Patrick and St. Joseph Parishes, Waterbury. Effective June 30, 2012.

Reverend Thomas J. Kelly: from Priest in residence, Holy Infant, Orange, to Chaplain, St. Mary Home, West Hartford. Effective July 2, 2012.

Reverend Thomas J. Sas: to Pastor, St. John Fisher, Marlborough, in addition to duties as Director, Office of Ministry Enrichment. Effective July 16, 2012.

Reverend John P. Gwozdz: from Pastor, St. Paul, Glastonbury, and St. Augustine, South Glastonbury, to Pastor, St. Thomas Becket, Cheshire. Effective July 16, 2012.

Reverend William R. Metzler: from Pastor, St. Mary, Simsbury, to Pastor, St. Paul, Glastonbury, and St. Augustine, South Glastonbury. Effective July 16, 2012.

Msgr. John J. McCarthy, Chancellor

June 28, 2012