Catholic Transcript Magazine of the Roman Catholic Archdiocese of Hartford Connecticut

Thursday, February 22, 2018

The Most Reverend Henry J. Mansell, D.D., has made the following appointments:

Reverend James A. Shanley: to Episcopal Vicar, New Haven Vicariate, in addition to duties as Pastor, St. George, Guilford. Effective June 24, 2013.

Reverend Thomas B. Shepard: toDean, New Haven Deanery, in addition to duties as Pastor, St. Aedan and St. Brendan Parishes, New Haven. Effective June 24, 2013.

Reverend Christopher Cleary, C.P.: New to the Archdiocese, Priestly faculties granted, to Associate Retreat Director, Holy Family Monastery and Retreat Center, West Hartford. Effective August 1, 2013.

Reverend Jonathon Kalisch, O.P.: Priestly faculties granted, to in residence at St. Mary Priory, New Haven. Effective August 1, 2013.

Deacon Richard Santello: from Deacon, St. Michael and St. Anthony Parishes, New Haven, to Retirement. Effective August 1, 2013.

Reverend Francis Nambiaparampil: New to the Archdiocese, Priestly faculties granted, to Director, Saint Thomas Syro-Malabar Catholic Mission. Effective August 8, 2013.

Reverend Joseph T. Devine: Sabbatical until December 20, 2013. Effective August 8, 2013.

Reverend Lawrence S. Symolon: Temporary Administrator, St. Rose of Lima, Meriden, in addition to duties as Pastor, Holy Angels, South Meriden. Effective August 8, 2013.

Reverend Brian E. Jeffries: from Pastor, St. Joseph, Canaan, and Immaculate Conception, Norfolk, to Medical Leave. Effective August 9, 2013.

Reverend Thomas R. Mitchell: to Temporary Administrator, St. Joseph, Canaan, and Immaculate Conception, Norfolk. Effective August 9, 2013.

Reverend Thomas E. Berberich: from Pastor, Sacred Heart, Kent, to Retirement, Pastor Emeritus, Sacred Heart, Kent. Effective August 12, 2013.

Reverend Lee W. Hellwig: from Chaplain, U.S. Navy, to Administrator, Sacred Heart, Kent. Effective August 12, 2013.

Reverend Daniel T. Wojtun: from Parochial Vicar, Corpus Christi and Sacred Heart Parishes, Wethersfield, to Administrator, St. Philip, East Windsor, and St. Catherine of Siena, Broad Brook. Effective August 12, 2013.

Deacon Joseph R. Marenna: from Deacon, St. Monica, Northford, to Temporary Administrator, St. Monica, Northford. Effective August 12, 2013.

Reverend Francis R. Fador: One-year extension as Pastor, St. Bridget, Cornwall Bridge, and St. Bernard, Sharon. Effective August 14, 2013.

Reverend Maurice J. Maroney: to Administrator, St. Ann, Milford, in addition to duties as Pastor, St. Gabriel, Milford. Effective August 23, 2013.

Reverend Israel Rivera Cadena: Reappointed part-time Chaplain, St. Paul High School, Bristol, in addition to duties as Administrator, St. Mary, New Britain. Effective August 27, 2013.

Reverend Piotr S. Buczek: Newly ordained, to Parochial Vicar, St. Paul, Glastonbury, and St. Augustine, South Glastonbury. Effective August 30, 2013.

Reverend Francis Xavier Eale: from Parochial Vicar, Holy Infant, Orange. To Parochial Vicar, Our Lady of the Assumption, Woodbridge. Effective September 4, 2013.

Reverend Daniel Jeremiah Sullivan: from Pastor, St. Margaret Mary, South Windsor, to Retirement, Pastor Emeritus, St. Margaret Mary, South Windsor. Effective September 5, 2013.

Reverend Michael J. Dolan: from Director of Vocations and Coordinator of Campus Ministry to Pastor, St. Margaret Mary, South Windsor. Effective September 5, 2013.

Reverend George S. Mukuka: from Parochial Vicar, St. Joan of Arc, Hamden, to Administrator, St. Joan of Arc, Hamden. Effective September 5, 2013.

Deacon H. John Hoffman: from Retirement to Deacon, St. Mary, Milford. Effective September 5, 2013.

Reverend Jan Szlar, C.M.: New to the Archdiocese, to Parochial Vicar, St. Michael, Derby, and St. Joseph, Ansonia. Effective September 6, 2013.

Msgr. John J. McCarthy, Chancellor

August  28, 2013

* Priests who are not incardinated in the Archdiocese of Hartford must request permission from the Archbishop to minister here; that is, they request faculties.