Catholic Transcript Magazine of the Roman Catholic Archdiocese of Hartford Connecticut

Saturday, April 21, 2018

The Most Reverend Leonard P. Blair, S.T.D., has made the following appointments:

Reverend Stanley R. Staron: from Parochial Vicar, St. Joan of Arc, Hamden, to Retirement. Effective September 1, 2014.

Reverend Kevin P. Cavanaugh: to Member of the Archdiocesan Review Board for the Protection of Children and Young People in addition to Pastor, St. James, Manchester. Effective September 22, 2014.

Reverend James A. Shanley: to Vicar for Pastoral and Strategic Planning, Archdiocese of Hartford, in addition to Pastor, St. George, Guilford, and Vicar, New Haven Vicariate. Effective September 25, 2014.

Deacon Ernest Scrivani: to Director of the Office for Pastoral Planning, Archdiocese of Hartford, in addition to St. Therese and St. Frances Cabrini Churches, North Haven. Effective September 26, 2014.

Reverend Robert N. Landback: to Chaplain, Courage Ministry, Archdiocese of Hartford, in addition to Parochial Vicar, St. Mary, Branford. Effective September 29, 2014.

Reverend John E. Pahl: from Administrator, Assumption, Manchester, to Pastor, Assumption, Manchester. Effective October 1, 2014.

Reverend Daniel T. Wojtun: from Administrator, St. Catherine of Siena, Broad Brook, and St. Philip, East Windsor, to Pastor, St. Catherine of Siena, Broad Brook, and St. Philip, East Windsor. Effective October 1, 2014.

Reverend George S. Mukuka: from Administrator, St. Joan of Arc, Hamden, to Pastor, St. Joan of Arc, Hamden. Effective October 1, 2014.

Reverend Cornelius Kelechi Anyanwu: from Temporary Administrator, St. Martha, Enfield, to Administrator, St. Martha, Enfield. Effective October 1, 2014.

Reverend James J. Nock: One-year extension as Pastor, Our Lady of Peace and Blessed Sacrament Churches, East Hartford. Effective October 1, 2014.

Deacon Mark J. Stevens: to Chaplain, State of Connecticut Department of Correction, Bridgeport Correctional Center, Bridgeport, and Garner Correctional Institution, Newtown. Effective October 3, 2014.

Reverend Zacharias Pushpanathan: from Parochial Vicar, Torrington Cluster of Roman Catholic Parishes, to Chaplain, State of Connecticut Department of Correction. October 4, 2014.

Reverend John H. McCann, SMM: from Pastor, Our Lady of Grace, Bantam, to Retirement. Effective October 5, 2014.

Reverend Steven C. Boguslawski, OP: to Vicar General in addition to Moderator of the Curia, Archdiocese of Hartford. Effective October 6, 2014.

Deacon Nicholas J. Diorio: from Our Lady of Mt. Carmel, Waterbury, to Administrator, Our Lady of Grace, Bantam. Effective October 8, 2014.

Deacon Earle A. Kimball: to Retirement. Effective October 8, 2014.

Deacon Pedro L. Rivera: from St. Mary, New Britain, to Retirement. Effective October 18, 2014.

– Msgr. John J. McCarthy, Chancellor

October 22, 2014