Catholic Transcript Magazine of the Roman Catholic Archdiocese of Hartford Connecticut

Monday, April 23, 2018

The Most Reverend Leonard P. Blair, S.T.D., has made the following appointments:

Deacon Carl M. Vecca: from Catholic Chaplain, Cheshire Correctional Facility, to Volunteer Catholic Chaplain, Waterbury Hospital. Effective June 24, 2015.

Reverend Joseph F. Keough: from Pastor, St. Mary, Newington, to Pastor, St. Joseph and St. Peter Parishes, New Britain. Effective July 1, 2015.

Reverend Ryan M. Lerner: from Parochial Vicar, St. Margaret, Madison, to Secretary to the Archbishop. Effective July 1, 2015.

Reverend Tomasz Sztuber: from Parochial Vicar, Sacred Heart, New Britain, to Administrator, Immaculate Conception and St. Casimir Parishes, Terryville. Effective July 1, 2015.

Deacon Leo R. LaRocque: One-year extension as Deacon, Our Lady of Peace and Blessed Sacrament Parishes, East Hartford. Effective July 1, 2015.

Deacon David Reynolds: from Deacon, Torrington Cluster of Roman Catholic Parishes, to Deacon, Immaculate Conception, New Hartford, and Immaculate Heart of Mary, Harwinton. Effective July 1, 2015.

Deacon Richard Hamel: from Medical Leave of Absence to Deacon, Torrington Cluster of Roman Catholic Parishes. Effective July 5, 2015.

Reverend Maurice J. Barry: One-year extension as Pastor, St. Gertrude, Windsor. Effective July 6, 2015.

Reverend Hugh J. MacDonald: One-year extension as Pastor, St. Barnabas, North Haven. Effective July 12, 2015.

Reverend Jorge E. Castro: from Parochial Vicar, Most Holy Trinity, Wallingford, to Administrator, St. Louis, West Haven. Effective July 15, 2015.

Reverend Timothy S. Hickey: from Administrator, St. Christopher, East Hartford, to Administrator, Blessed Sacrament and Shrine of St. Anne for Mothers, Waterbury. Effective July 15, 2015.

Reverend Diego A. Jimenez: from Parochial Vicar, St. Augustine and St. Anne-Immaculate Conception Parishes, Hartford, to Parochial Vicar, Sacred Heart-Sagrado Corazon, Waterbury. Effective July 15, 2015.

Reverend Carlos M. Zapata: from Parochial Vicar, Sacred Heart-Sagrado Corazon, Waterbury, to Parochial Vicar, St. Augustine and St. Anne-Immaculate Conception Parishes, Hartford. Effective July 15, 2015.

Reverend Declan J. Creighton: from Administrator, St. Louis, West Haven, to Administrator, St. Ann and St. Gabriel Parishes, Milford. Effective July 22, 2015.

Reverend William Agyemang: from Parochial Vicar, St. Ann and St. Gabriel Parishes, Milford, to Parochial Vicar, St. James, Rocky Hill. Effective July 23, 2015.

Reverend Kevin J. Forsyth: from Pastor, St. Vincent Ferrer, Naugatuck, to Pastor, St. Augustine, Seymour. Effective July 29, 2015.

Reverend John P. Gwozdz: from Pastor, St. Thomas Becket, Cheshire, to Pastor, St. Christopher, East Hartford. Effective July 29, 2015.

Reverend Jeffrey V. Romans: to Pastor, St. Thomas Becket, Cheshire, in addition to duties as Pastor, St. Bridget, Cheshire. Effective July 29, 2015.

Reverend George N. Varkey, S.D.B.: to Parochial Vicar, St. Vincent Ferrer, Naugatuck, in addition to duties as Parochial Vicar, St. Francis of Assisi, Naugatuck. Effective July 29, 2015.

Reverend Mathal Vellappallil, S.D.B.: to Administrator, St. Vincent Ferrer, Naugatuck, in addition to duties as Administrator, St. Francis of Assisi, Naugatuck. Effective July 29, 2015.

Reverend Sebastian K. Kos: from Parochial Vicar, Holy Cross, New Britain, to Administrator, St. Mary and St. Hedwig Parishes, Union City. Effective July 30, 2015.

Reverend John Paul Walker, O.P.: New to the Archdiocese, to Pastor, St. Mary Parish, New Haven. Effective August 1, 2015.

– Reverend George S. Mukuka, Chancellor

July 20, 2015