Catholic Transcript Magazine of the Roman Catholic Archdiocese of Hartford Connecticut

Tuesday, April 24, 2018

The Most Reverend Leonard P. Blair, S.T.D.,
has made the following appointments:

Reverend Lawrence Bock: to the Presbyteral Council, in addition to duties as Pastor, Holy Spirit, Newington, effective August 26, 2015.

Reverend George M. Couturier: to the Presbyteral Council, in addition to duties as Pastor, St. Mary, Branford, effective August 26, 2015.

Reverend Joseph R. Cronin: to the Presbyteral Council, in addition to duties as Pastor, Our Lady of Victory and St. John Vianney parishes, West Haven, effective August 26, 2015.

Reverend Michael Dolan: to the Presbyteral Council, in addition to duties as Pastor, Margaret Mary Parish, South Windsor, effective August 26, 2015.

Reverend Dariusz Gosciniak: appointed to the Presbyteral Council, in addition to duties as Pastor, Holy Cross Parish, New Britain, effective August 26, 2015.

Reverend John Melnick: to the Presbyteral Council, in addition to duties as Pastor, St. Bernard, Enfield, effective August 26, 2015.

Reverend Jeffrey V. Romans: to the Presbyteral Council, in addition to duties as Pastor, St. Bridget and St. Thomas Becket parishes, Cheshire, effective August 26, 2015.

Reverend Robert Schlageter, O.F.M. Conv.: reappointed to the Presbyteral Council, in addition to duties as Pastor, St. Paul, Kensington, effective August 26, 2015.

Reverend Anthony J. Smith: to the Presbyteral Council, in addition to duties as Pastor, St. John the Evangelist, Watertown, effective August 26, 2015.

Reverend Jeffrey A. Gubbiotti: from Pastor, Assumption Parish, Ansonia, to Vocation Director for the Archdiocese of Hartford, effective October 15, 2015.

Reverend James M. Sullivan: from Parochial Vicar, Torrington Cluster of Roman Catholic Parishes, to Administrator, Assumption Parish, Ansonia, effective October 15, 2015.

Reverend Cornelius K. Anyanwu: from Administrator, St. Martha Parish, Enfield, to Pastor, St. Martha, Enfield, effective October 30, 2015.

Reverend James F. Leary: from Pastor, St. Peter Claver, West Hartford, to Senior Priest Status, effective October 30, 2015.

Reverend Daniel J. Sullivan: to Parish Ministry, St. Joan of Arc Parish, Hamden, in addition to his duties as Pastor, Our Lady of Mount Carmel Parish, Hamden, effective November 7, 2015.

Reverend James T. Gregory: from Pastor, St. Mary Magdalene, Oakville, to Pastor, St. Therese of Avila, Woodbury, effective November 10, 2015.