Catholic Transcript Magazine of the Roman Catholic Archdiocese of Hartford Connecticut

Thursday, April 26, 2018

The Most Reverend Henry J. Mansell, D.D., has made the following appointments:

Reverend Lawrence R. Bock, Renewal, Episcopal Vicar, Hartford Vicariate. Effective August 15, 2008.

Deacon Joseph J. Cretella Jr. from Leave of Absence to Deacon, Most Holy Trinity, Wallingford. Effective August 27, 2008.

Reverend Michael G. Whyte from Temporary Administrator, St. Catherine of Siena, West Simsbury, to Pastor, St. Catherine of Siena, West Simsbury. Effective August 28, 2008.

Reverend Monsignor William J. Mullen, Renewal, Judge on Metropolitan Tribunal. Effective August 29, 2008.

Reverend Alvin J. LeBlanc, Renewal, Judge on Metropolitan Tribunal. Effective August 29, 2008.

Reverend Monsignor John J. McCarthy, Renewal, Judge on Metropolitan Tribunal. Effective August 29, 2008.

Reverend Paul A. Gotta to Sacramental Minister, Southern Connecticut State University, in addition to duties as Parochial Vicar, St. Rita, Hamden. Effective September 1, 2008.

Reverend Augustine Chiedu Onyiloha, New to the Archdiocese, to Clinical Pastoral Education Program, Hospital of St. Raphael, with residence, St. Lawrence, West Haven. Effective September 2, 2008.

Reverend Samuel Seyd, new to the Archdiocese, to Clinical Pastoral Education Program, Hartford Hospital. Effective September 2, 2008.

Reverend Marek Sadowski, C.M., New to the Archdiocese, to Parochial Vicar, St. Stanislaus, New Haven. Effective September 2, 2008.

Reverend Mitchell Wanat, C.M., from Pastor, St. Michael, Derby, and Temporary Administrator, St. Joseph, Ansonia, to Pastor, St. Joseph, Ansonia. Effective September 2, 2008.

Reverend David W. Lonergan from Co-Pastor, Corpus Christi, Wethersfield, to Medical Leave of Absence. Effective September 2, 2008.

Reverend Timothy A. O’Brien, Renewal, Pastor, Immaculate Conception, New Hartford. Effective September 3, 2008.

Reverend Israel Rivera from Residence, St. Thomas Seminary, to Parochial Vicar, Sacred Heart, St. Justin, and St. Michael, Hartford. Effective September 3, 2008.

Reverend Charles Ikwuegbu from Residence, St. Anthony, New Haven, to Temporary Parochial Vicar, St. Mary, Union City, and St. Hedwig, Union City. Effective September 3, 2008.

Reverend Donald Anyagwa from Residence, St. Mary, New Britain, to Parochial Vicar, St. Mary, New Britain, and St. Ann, New Britain. Effective September 3, 2008.

Deacon Seth M. English from Deacon, Corpus Christi, Wethersfield, to Retirement. Effective September 4, 2008.

Reverend Monsignor Michael J. Motta to Sabbatical, North American College, Vatican City, until November 30, 2008. Effective September 8, 2008.

Reverend Thomas E. Ptaszynski to Temporary Administrator, St. Mark the Evangelist, West Hartford, in addition to duties as Temporary Administrator, St. Mary, Union City, and St. Hedwig, Union City. Effective September 8, 2008.

Reverend Robert B. Vargo, Renewal, Judicial Vicar of the Archdiocese of Hartford. Effective September 8, 2008.

Deacon Norman H. Singer from Deacon, Our Lady of Pompeii, East Haven, to Retirement. Effective September 8, 2008.

Reverend Monsignor John J. McCarthy, Renewal, Chancellor of the Archdiocese of Hartford, and Rector, Cathedral of St. Joseph, Hartford. Effective September 11, 2008.

Reverend Roman Gorowski, C.M., from Outside the Archdiocese, to Pastor, St. Michael, Derby. Effective September 15, 2008.

Reverend Thomas J. Smith from Diocese of Norwich to Priestly Faculties, residing at St. Joseph Residence, Enfield. Effective September 17, 2008.

Reverend Cornelius Kelechi Anyanwu, Newly ordained, to Parochial Vicar, Holy Spirit, Newington. Effective September 20, 2008.

Reverend Francis T. Carter from Pastor, St. Brigid, West Hartford, to Pastor, St. Bernadette, New Haven. Effective September 20, 2008.

Reverend Joseph P. Crowley from Parochial Vicar, Holy Spirit, Newington, to Temporary Administrator, St. Brigid, West Hartford, in addition to duties as Catholic Chaplain for Northwest Catholic High School. Effective September 20, 2008.

Reverend William Przybylo from Pastor, SS. Cyril and Methodius, Hartford, to Retirement. Effective September 22, 2008.

Reverend Adam C. Subocz from Pastor, Immaculate Conception, Southington, until October 6, to Pastor, SS. Cyril and Methodius, Hartford. Effective September 22, 2008.

Reverend Daniel J. McLearen to Dean, New Haven Deanery. Effective September 22, 2008.

Reverend John S. Golas to Dean, Farmington Valley Deanery. Effective September 22, 2008.

Reverend Gene E. Gianelli, Renewal, Presbyteral Council Member. Effective September 22, 2008.

Reverend Shawn T. Daly, Renewal, Presbyteral Council Member. Effective September 22, 2008.

Reverend M. Juan-Diego Brunetta, O.P., Renewal, Presbyteral Council Member. Effective September 22, 2008.

Reverend David C. Carey, Renewal, Presbyteral Council Member. September 22, 2008.

Reverend Gerald H. Dziedzic, Renewal, Presbyteral Council Member. Effective September 22, 2008.

Reverend Dairo Quinchia Diaz, Renewal, Presbyteral Council Member. Effective September 22, 2008.

Reverend Michael J. Slusz to Presbyteral Council Member. Effective September 22, 2008.

Reverend Thomas B. Shepard to Presbyteral Council Member. Effective September 22, 2008.

Reverend Monsignor John D. Regan to Presbyteral Council Member. Effective September 22, 2008.

Reverend Wilson D. Miscamble, C.S.C., Renewal, Priestly Faculties at Our Lady of Mount Carmel, Hamden. Effective September 26, 2008.

Reverend Boleslaw Potomski, C.M., from Parochial Vicar, St. Stanislaus, New Haven, to Parochial Vicar, St. Michael, Derby. Effective September 30, 2008.

Msgr. John J. McCarthy, Chancellor

September 30, 2008