Catholic Transcript Magazine of the Roman Catholic Archdiocese of Hartford Connecticut

Thursday, February 22, 2018

The Most Reverend Henry J. Mansell, D.D., has made the following appointments:

Reverend Alexander Cherukarakunnel to Renewal, Parochial Vicar, Basilica of the Immaculate Conception, Waterbury. Effective August 31, 2009.

Reverend Stanley Staniszewski, C.M., New to the Archdiocese, to Customary Faculties granted, Temporary Administrator, DePaul Provincial Residence, Manchester. Effective September 1, 2009.

Reverend George M. Couturier to Sabbatical until December 21, 2009. Effective September 7, 2009.

Reverend Thomas E. Ptaszynski to Temporary Administrator, St. Dunstan, Glastonbury. Effective September 7, 2009.

Reverend Hugh Vincent Dyer, O.P., to Catholic Chaplain at Quinnipiac University, Hamden, with continued residence at St. Mary, New Haven. Effective September 8, 2009.

Deacon Susano Neris to Retirement. Effective September 9, 2009.

Reverend Michael S. Galasso to Temporary Parochial Vicar, St. Isaac Jogues, St. Mary, and St. Rose Parishes, East Hartford, as well as Temporary Parochial Vicar, St. Mary and St. Ann Parishes, New Britain. Effective September 18, 2009.

Deacon Isidro DeJesus to Deacon, St. Justin and St. Michael Parishes, Hartford, in addition to duties at Sacred Heart, Hartford. Effective September 18, 2009.

Reverend Francis Snell from Administrator, North End Cluster, Hartford, to Administrator, Sacred Heart, New Haven, with residence at St. Anthony, New Haven. Effective September 19, 2009.

Reverend Carlos M. Zapata from Parochial Vicar, St, Mary, New Britain, and St. Rose, East Hartford, to Temporary Administrator, Sacred Heart, Hartford. Effective September 19, 2009.

Deacon Robert J. Hilliard
from Deacon, St. Helena, West Hartford, to Retirement. Effective September 23, 2009.

Reverend Robert Villa
from Administrator, St. Margaret, Waterbury, to Pastor, St. Margaret, Waterbury. Effective September 25, 2009.

Reverend John P. McHugh from Administrator, St. Patrick, Collinsville, to Pastor, St. Patrick, Collinsville. Effective September 25, 2009.

Reverend Nathaniel Labarda from Parochial Vicar, St. Mary, Milford, to Temporary Administrator, St. Mary, Milford. Effective September 28, 2009.

Reverend Chacko Kumplam
to Temporary Parochial Vicar, St. Mary, Milford. Effective September 28, 2009.

Reverend Janusz Pyda, O.P., New to the Archdiocese, to Customary Faculties granted, with residence at St. Mary, New Haven. Effective October 1, 2009.

Reverend Robert J. St. Martin
to Retired Priest in residence at St. Mary Star of the Sea, Unionville. Effective October 1, 2009.

Msgr. John J. McCarthy, Chancellor

September 29, 2009